EDMOND FFA
  Sign-In  Register
          
About Edmond FFA

Edmond FFA
3-Star National Chapter
2013, 2015, 2017 

Edmond FFA was established in 1949, with Leon Duffle as our first Ag teacher and FFA advisor. Since that time, the community of Edmond has grown and changed drastically.


http://newsok.com/new-edmond-agriculture-barn-is-named-for-leon-duffle/article/3903916


Our FFA chapter has also grown and evolved to reflect community growth. Located in directly north of Oklahoma City, our chapter serves over 250 students of all different backgrounds in grades 8 through 12. Although our chapter is suburban, we strive to provide our students with a well-rounded agricultural education experience.



2018-2019
Edmond FFA
Accomplishments

2018 National FFA Convention
National Champion - Cade Beck, Agriscience Fair
National Runner-Up - Lexie Evers, Agriscience Fair


2016-2017 Edmond FFA 
Accomplishments

National Convention Achievements 2016

~Emily Kennedy-National Champion FFA Creed Speaking
~Marshall Clune and Bryant Hague-National Champions Animal Systems Agriscience Fair
~Lauren Lacy and Shae Grooms-National Champions Social Systems Agriscience Fair
~Floriculture Team (Megan Smith, Micaela Carothers, Sidney Paul, Dominique Johnston)-Silver Ranking Team
~Agriculture Mechanics Team (Jacob Cammack, Tyler Arnold, Kenzie Wells, Autumn Merril)-Bronze Ranking Team

AFR District Speech Contest 2016
~Lexie Evers-1st Place (state qualifier)
~Piper Turner-1st Place (state qualifier)
~Jessica Kenville-2nd Place (state qualifier)
~Kenzie Wells-2nd Place (state qualifier)
~Brianna Roat-3rd Place (state qualifier)
~Blake Randall-3rd Place


2015-2016 Edmond FFA
Accomplishments


OSU State Interscholastics CDEs 2016

  • 2nd Overall in Multiple Teacher Sweepstakes
  • State Champion Agricultural Mechanics Team
  • State Champion Floriculture Team
  • State Champion Agricultural Education -Shae Grooms
  • State Runner-Up Dairy Cattle Evaluation Team
  • State Runner Up Nursery Landscape Team
  • State Runner Up Job Interview -Lauren Lacy
  • State Runner Up Senior Parliamentary Procedure Team
  • 3rd in State Electricity Team
  • 3rd in State Junior Parliamentary Procedure Team

Public Speaking State Finals

  • 6 State Qualifying Speeches
  • 5 Top 5 State Speeches
  • Lauren Lacy, State Prepared Public Speaking Runner-Up
  • Lauren Lacy, State Winner in Plant Science Speech
  • Emily Kennedy, State Winner & National Qualifier in FFA Creed
  • Caleb Miller, 2nd in State in Plant Science
  • Shae Grooms, 2nd in State in Natural Resources
  • Caleb Miller, 5th in State in Natural Resources
  • Ashley Silvers, State Qualifier in Agribusiness

    State FFA Convention 2016

    • 3-Star National Chapter Award Recognition
    • Top 10 Oklahoma Model of Excellence Chapter
    • State Model of Innovation Finalist Chapter - Student Development
    • Lauren Lacy, State Officer Finalist Candidate
    • Caroline Larson, Central District Star in Agricultural Placement
    • Lauren Lacy, Central District Star in Agriscience Research
    • Bri Roat, Future Ag-Ed Teacher Academy Scholarship Recipient
    • Marshall Clune, State FFA Convention Talent
    • Brennan Lacy, State FFA Convention Chorus
    • Chance Myers, Tulsa State Fair Scholarship Recipient
    • Lauren Lacy, Oklahoma Youth Expo Academic All-State Scholarship

    Seven State Proficiency Award Finalists

    • Lauren Lacy, State Winner in Agriscience Research Integrated Systems
    • Hannah Feuerborn, State Runner Up in Agriscience Research Animal Systems
    • Sage Holder, State Runner Up in Agricultural Communications
    • Shae Grooms, 3rd in Agricultural Education
    • Megan Smith, 3rd in Poultry Production
    • Ashley Silvers, 3rd in Equine Science Placement
    • Caroline Larson, 3rd in Veterinary Science

2014-2015 Edmond FFA Accomplishments



OSU Interscholastics CDEs 2015

Seven Public Speeches Qualify for State Finals Speech Contest

Three Speeches Place in Top 5 at OSU Interscholastics

  •  Lauren Lacy, State Winner in Agribusiness
  • Emily Kennedy, State Winner in 8th Grade Ag Explorations
  • Lauren Lacy, 3rd in State in Plant Science
  • Shae Grooms, State Qualifier in Ag Policy & Natural Resources
  • Sage Holder, State Qualifier in Animal Science
  • Briana Miles, State Qualifier in 9th Grade FFA Opportunities
  •  State Champion Job Interview -  Kalee Horn
  • State Runner-Up Ag Mechanics Team
  • Ag Mechanics High Individual, Morgan Gullett
  • 3rd in State Agricultural Education CDE, Shae Grooms
  • 3rd Place Senior Parliamentary Procedure Team
  • 3rd Place Dairy Cattle Evaluation CDE Team
  • 3rd Place Floriculture CDE Team, Megan Smith-3rd High Individual

 State FFA Convention 2015

  • 2 WLC Full Scholarship Recipients-Lauren Lacy, Sage Holder
  • Central District Star in Agriscience-Allison Vierps

 

  • State Star in Ag Placement – Ashton Shepler

Five State Proficiency Award Finalists, Four State Champions


  • Ashton Shepler, State Winner in Equine Placement
  • Jacob Cammack, State Winner in Landscape Management
  • Kalee Horn, State Winner in Agriscience Research Animal Systems
  • Allison Vierps, State Winner in Agriscience Research Plant Systems
  • Sage Holder, State Runner-Up in Ag Communications

3 State Agriscience Fair Winners

  • Social Sciences Division I-Jessica Kenville
  • Social Sciences Division IV-Lauren Lacy, Shae Grooms
  • Animal Sciences Division I-Betsy Sweiger

Five State FFA Degree Recipients

  • Ashton Shepler
  • James Monaco
  • Allison Vierps
  • Kalee Horn
  • DeForest Hall

 Kalee Horn, elected Central District Vice-President

 
 
 
 
 
 
 
 


 Other Major Awards

  • Central District Interscholastic Sweepstakes Winner
  • Braden Hague-Grand Champion Market Steer at Oklahoma County Spring Show

 Chance Myers

  • Supreme Champion Heifer, Oklahoma Youth Expo 2015
  • Reserve Supreme Champion Heifer, and Champion Angus Heifer at Arizona National Livestock Show

Oklahoma State Fair

Reserve Champion Angus-Chance Myers

Reserve Champion Open Angus-Chance Myers

Owasso FFA Jr. Leadership Contest:

4th Place Opening Ceremonies Team

  • Ashley Silvers
  • Bri Roat
  • Kadie Miller
  • Erika Farrow
  • Mckenzie Wells
  • Taylor Scott

1st Place 8th Grade Creed Team

  • Emily Kennedy
  • Bryant Hague
  • Sarah Azzun
  • Blake Randall
  • Hannah Western

3rd Place Creed Speaker-Austin Crain

2nd Place Creed Speaker-Halle Holden

1st overall Creed Speaker-Briana Miles

 Shawnee P.I. Contest

2nd Place Opening Ceremonies Team

 Tulsa State Fair

  • 10th Place Overall Broiler Chickens-Megan Smith
  • 3rd Place Overall Broiler Chickens-Deforest Hall
  • Kalee Horn-Breed Champion Shorthorn and Sale of Champions Steer
  • Chance Myers-Champion Angus Heifer, Champion Senior Angus Showman, and Reserve Overall Cattle Showman

AFR Speech Contest

Districts:

  • 1st Place-Emily Kennedy
  • 2nd Place-Ashley Silvers
  • 2nd Place-Kalee Horn
  • 2nd Place-Lauren Lacy
  • 2nd Place-Sage Holder
  • 3rd Place-Shae Grooms
  • 3rd Place-James Monaco
  • 3rd Place-Taylor Scott
  • 3rd Place-Bryant Hague

State AFR Speech

  • State Winner-Kalee Horn, Lauren Lacy
  • 3rd in State-Emily Kennedy, Sage Holder

 

2013-2014 Edmond FFA Accomplishments


8 Public Speakers Qualify for State Finals Speech Contest

5 Public Speakers Place in Top 5 at OSU Interscholastics


  • Braden Hague 1st in Agriscience
  • Kalee Horn 3rd in Ag Policy
  • Lauren Lacy 3rd in 8-10 General Ag
  • Kalee Horn 4th in Agribusiness
  • Taylor Scott 5th in 9th Grade Opportunities

OSU Interscholastics CDEs 2014

  • State Champion Jr. Parliamentary Procedure Team
  • State Champion Agricultural Education CDE – Lauren Lacy
  • State Runner-Up Job Interview – Kalee Horn
  • State Runner-Up Individual Dairy Cattle Evaluation-Sage Holder
  • 4th Place Veterinary Medicine CDE Team
  • 6th Place Dairy Cattle Evaluation CDE Team

State FFA Convention

Seven State Proficiency Award Finalists, Five State Champions


  • State Winner Jacob Cammack – Turf Grass Management E/P
  • State Winner Kyle Coffey – Veterinary Science E/P
  • State Winner Alaina Fornal – Equine Science Placement
  • State Winner Lauren Lacy – Agriscience Research—Plant Systems
  • State Winner Taylor Scott – Small Animal Production & Care E/P
  • 2nd Place Claire Christerson – Agriscience Research—Animal Systems
  • 3rd Place Braden Hague – Diversified Livestock Production E/P

2 State Agriscience Fair Winners

  • Animal Systems-Braden Hague, Kalee Horn
  • Plant Systems-James Monaco, Allison Vierps
  • WLC Full Scholarship Recipient-Kalee Horn
  • Central District Star in Agriscience-Alex Sloan
  • Ten State FFA Degree Recipients

Jacob Warnock, Ryan Bingham, Brett Brawner, Claire Christerson, Micayla Weaver, Justin Marcha, Kyle Coffey, Alex Sloan, Wilson Sifford, Rose Cook

 State Junior CDE Events

  • Caroline Larson-State Winner in Parliamentary Knowledge
  • Lauren Lacy-State Runner-Up in Parliamentary Knowledge
  • Zion Moise-State winner in Electricity
  • Chasity Fletcher-State Runner-Up in Electricity
  • Jason Kloeppel-3rd Place Electricity
  • State Qualifying Opening Ceremonies Team

Other Major Awards

  • Central District Interscholastic Sweepstakes Runner Up
  • Micaela Carothers-Grand Champion Market Steer at Oklahoma County Spring Show
  • Chance Myers- Reserve Grand Champion Heifer at Oklahoma County Spring Show
  • 1st Place Team-Central District Parliamentary Procedure Contest
  • 1st Place Team-Shawnee P.I. Opening Ceremonies Contest
  • 98 Top 5 Public Speaking Awards throughout the Spring



2012-2013 Edmond FFA Accomplishments 


OSU Interscholastics CDEs 2013

10 Public Speakers Qualify for State Finals Speech Contest

5 Public Speakers Place in Top 5 at OSU Interscholastics

  • Abby Johnson-2nd Place in Animal Science
  • Abby Johnson-2nd Place in Agriscience
  • Sophie Gibson-3rd Place in Agribusiness
  • Shae Grooms-3rd Place in 9th Grade FFA Opportunities
  • Lauren Lacy-4th Place in 9th Grade FFA Opportunities
  • State Winning Comprehensive Agricultural Mechanics Sweepstakes
  • 2nd Place Team-Electricity
  • 2nd Place Team-Soil  & Water
  • 6th Place Team-Farm Shop
  • State Qualifier in Junior Parliamentary Procedure
  • Sophie Gibson-State Winner in Agricultural Education CDE
  • Kyle Coffey-2nd Place Veterinary Science State Proficiency Award
  • Sophie Gibson-3rd Place Agricultural Education State Proficiency Award
  • 4 State Agriscience Fair Winners
  • Plant Systems-Taylor Davis & Kyle Coffey
  • Animal Systems-Braden Hague & Kalee Horn
  • Power, Structural & Technical Division-Sophie Gibson & Heather Wallace
  • Environmental Service-Alex Sloan & Gabby Fleming
  • Five State FFA Degree Recipients-Sophie Gibson, Abigail Johnson, Gabby Fleming, Brittany Bailey, Heather Wallace

 State Junior CDE Events

  • Caroline Larson-State Winner in Veterinary Medicine
  • Katelyn Griffin-3rd in State Veterinary Medicine
  • Hannah Green-5th in State Veterinary Medicine
  • State Qualifying Opening Ceremonies Team

 Other Awards

  • Central District Interscholastic Sweepstakes
  • Sophie Gibson-State FFA Officer Finalist Candidate
  • Chance Myers-3rd Overall Angus Heifer at Tulsa State Fair
  • Abby Johnson-Grand Champion Market Wether Goat at Oklahoma County Spring Show
  • Kalee Horn-Grand Champion Market Steer at Oklahoma County Spring Show
  • Chance Myers-Grand Champion Heifer at Oklahoma County Spring Show
  • 1st Place Team-Central District Parliamentary Procedure Contest
  • 1st Place Team-Shawnee P.I. Opening Ceremonies Contest
  • Champion School Group Market Wethers Market Steers at Oklahoma County Spring Livestock Show
  • Chapter Herdsmen Award-Swine and Beef, Oklahoma County Spring Livestock Show

 

 

 Powered by: FFANow Chapter Website System